2016 m. vasario 5 d., penktadienis

In memoriamVieną akimirką muzikos

istorijoje visos priešybės buvo sutaikytos,

visos įtampos atslūgo, –

toji šviesos akimirka buvo Mocartas. 

 (F. Goldingas) 
 

 

 

Sausio pabaigoje prasidėjo jubiliejiniai Mocarto metai, o rytoj Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje bus palaidotas vienas didžiausių jo kūrybos interpretatorių - profesorius Saulius Sondeckis.


Mocarto muzika užėmė išskirtinę vietą S. Sondeckio repertuare.
„Groti Mocarto muziką – tai tarsi vaikščioti ant bedugnės krašto”, – yra sakęs S. Sondeckis. Ne kartą išrankiausia pasaulio publika, Mocarto kūrybos žinovai yra pripažinę, kad Maestro tai darė virtuoziškai ir jautriai. 1973 m. Gidonas Kremeris S. Sondeckio parengtas  V. A. Mocarto kūrinių interpretacijas pavadino elitinėmis, o dirigentą – „elitiniu Mocarto muzikos atlikėju”.Dirigentas S. Sondeckis. R. Rakausko nuotr.

Su V. A. Mocarto muzika susipažinęs dar vaikystėje, 1964 m. S. Sondeckis parengė pirmąjį kompozitoriaus monografinį  koncertą su Lietuvos kameriniu orkestru. 1971 m. Palangoje Maestro surengė   pirmąjį koncertų ciklo „Nakties serenados” koncertą, pradėtą Mocarto „Eine kleine Nachtmusik” interpretacija.  Kiekvieną vasarą šis nepaprastai išpopuliarėjęs ir plačiai išgarsėjęs renginys sutraukdavo minias klausytojų. Mocartą Sondeckis interpretavo su garsiausiais pasaulio atlikėjais (P. Mejeriu, A. Nikolet, J. Francu, J. Kisinu, T. Nikolajeva, D. Baškirovu, J. Bašmetu, A. Liubimovu, G. Kremeriu,  V. Spivakovu ir kt.), buvo tarptautinių V. A. Mocarto konkursų žiuri narys. Itin vertinamas dirigento parengtas "Don Žuano" koncertinis atlikimas (beje, įdomiai interpretuotas 1987 m.  J. Vaitkaus  filme).


Didžiųjų atminimui - šios operos uvertiūra, atliekama Sankt Peterburgo Ermitažo muziejaus simfoninio orkestro („Camerata Sankt Peterburg“). Diriguoja jo įkūrėjas ir ilgametis vadovas S. Sondeckis:
 
https://www.youtube.com/watch?v=93YJOkVVXJM


Mocartas gyvuoja
ir gyvuos amžinai –
dieviškasis Mocartas – 
ne vardas, veikiau siela, atsiųsta mums
iš dangaus.  

 

    (Š. Guno)Mocarto džiaugsmas
sutvertas  iš ramybės, jo muzikinės frazės tarsi ramios mintys;
jo paprastumas
yra tiesiog tyrumas.
                          (A. Židas)
Mocarto salė Vienoje, kur išskirtinio pripažinimo yra sulaukęs ir S. Sondeckis
 
Mocarto muzika yra slaptinga kalba apie tolimą dvasinę karalystę, kurios nuostabūs atšvaitai atliepia mūsų vidinę būtį ir kviečia į aukštesnį, intensyvesnį gyvenimą.               
                                                                                                          (E. T. A. Hofmanas)

.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą